Clive Finlayson
The Improbable Primate
ISBN: 978-0-19-965879-4
kemény kötés, 202 oldal, 14X22 cm, angol nyelvű
2014
olvasási élmény: 2/5 (közepes, de ennyi időt biztosan nem kellett volna rááldozni)
A cím - mármint a saját magam által adott cím – megtévesztő. Mint ahogy megtévesztő a könyv fülszövege és beharangozása is. Vizi lények vagyunk, csak valamiért a szárazföldön élünk. Van ilyen elmélet, de ez a könyv nem erről szól, csak én hittem ezt, mielőtt nekiálltam olvasni.
Clive Finlayson gibraltári paleoantropológus, a Gibraltár Múzeum igazgatója. Hogy hány múzeumigazgató és hány paleoantropológus van Gibraltáron, azt nem tudom, de biztos vagyok benne, hogy Clive Finlayson az egyik legjobb. Persze ettől még nem kell nagy elvárásokat támasztani a könyvvel szemben, ami egyébként valamiféle hibrid mű és mint ilyen nem tud átütő lenni.
Hibrid, mert leginkább az ismeretterjesztő kategóriába sorolnám, tehát nem száraz szakkönyv. Ugyanakkor nem nagyon lehet ismeretterjesztő könyvet írni szenzációs vagy legalábbis meredek kijelentések nélkül. Illetve lehet, az ilyen lesz, mint a The Improbable Primate.
A kötet fő állítása, hogy az ember fejlődését, elterjedését a víz jelenléte határozta meg. Amerre a víz ment, arra vándorolt az ember is. Ahol szárazság lépett az eső helyébe, az ember felszívódott. Ligetes puszták, rendszeres csapadék: ha ez van, minden van. Egyszerűnek hangzik, kicsit talán túl egyszerűnek is. Érdekesség annyi, hogy Finlayson szerint az általunk sejtett korabeli időjárási körülmények és azok változása szépen összeilleszthető az ember feltételezett elterjedésének útvonalával.
Az egyéb érdekes megjegyzések (pl a földön valaha élt emberek mind egy fajhoz tartoznak – neandervölgyi, stb) mellékesek, csak oda vannak bökve különösebb alátámasztás nélkül, ez a munka nem erről szól.
Aki az ősemberről és annak mindennapjairól akar olvasni, annak ez a könyv nem rossz választás. Nem is nagyon jó, de hát mi lehet kimagasló ebben a témakörben, ami egyszerre érdekes és korrekt is? Legalább rövid és olvasmányos. Ha hosszabb lenne, fájdalmas lenne annyi időt szánni rá, de így pont annyi, amennyi paleoból kell. Ha az embernek nem ez a szakterülete. Ha meg ez, akkor nem tudom, hogy is kritizálhatnám...